Головна » Про нас » Преса про нашу агенцію » Колишній співробітник ЦРУ розповів про стеження США за всім світом

Колишній співробітник ЦРУ розповів про стеження США за всім світом

Конкуренція є не тільки в бізнесі, але і в будь-який інший сфері. Таким чином, не уникнув долі появи конкуренції і засновник Wikileaks Джуліан Ассанж. Колишній співробітник центрального розшукового управління Сполучених Штатів Едвард Сноуден, якому всього двадцять дев'ять років поділився деякою інформацією з журналістами таких газет, як The Washington Post і The Guardian, а також розповів про те, що в світі існує якась надприродна програма «Призма» (PRISM) . Мета цієї програми полягає в проведенні збору інформації про всіх користувачів глобальної мережі. Причому інформація надходить безпосередньо з серверів, розташованих у дев'яти найбільших компаніях світу: Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, Skype, YouTube, PalTalk, AOL, Apple.

Відповідно з тією інформацією, яку надав Сноуден, найпершою компанією, що надала доступ до даних для аналітиків з Федерального Бюро Розслідування, а також з Агентства національної безпеки, стала компанія Microsoft, яка також на даний момент є власником Skype.

Цієї інформації не став заперечувати і глава національної розвідки Сполучених Штатів Америки Джеймс Клеппер, визнавши, що дійсно влада країни мають доступ до даних про всіх користувачів, але тільки про тих, які не є громадянами Америки. Тобто вони обгрунтовують це тим, що отримана інформація використовується виключно з метою забезпечення безпеки країни і захисту їх нації від дуже широкого спектру найрізноманітніших загроз. А от інші компанії такі, як Apple, Google, Facebook і Yahoo відкрито заявили всім, що навіть не мають нікого поняття про подібній програмі, а всі дані про їх користувачів розкривають виключно в тому випадку, якщо цього дійсно вимагає законодавство країни. Але як було вже написано в The Guardian, є певні таємні судові ордери, одним з яких було наказано одному з найбільших операторів стільникового зв'язку в Штатах Verizon надавати всі дані про тих переговорах, які проводяться клієнтами протягом останніх трьох місяців. З одного боку, звичайно, буква закону дотримується в формальному плані. Але от тільки немає ніякої гарантії, що подібні ордера також не існує і для інших різних компаній.

Втома від брехні

Вся справа в тому, що Сноуден сам виявив бажання розповісти все те, що знає про це. З ним розмовляли журналісти з The Guardian, яким він і пояснив свій вчинок тим, що, на його думку, просто неприпустимо проводити таке грубе і нахабне втручання, нехай навіть і спеціальних служб, у приватне життя людей. Як говорить молодий чоловік, він просто зрозумів, що завдає набагато більше шкоди своєю роботою, ніж приносять людям користі. На даний момент Сноуден знаходиться в Гонконгу і при цьому просить політичного притулку в будь-якій країні, яка за його висловом зможе забезпечити йому свободу, в яку вірить сама, а також в тій країні, в якій всі виступають проти подібного порушення повної недоторканності приватного життя будь-якої людини . На даний момент Сноуден проживає в одному з готелів, природно, що назва якої не розголошується.

На даний момент в Сполучених Штатах Америки ще не висунуто проти нього ніякого звинувачення. Але, як кажуть самі юристи, поки це залишається тільки питанням невеликого часу. Він є зрадником, який небезпечний для своєї країни. Саме про цю ситуацію зараз говорить Пітер Кінг, який є членом Палати представників Сполучених Штатів Америки і головою підкомітету з боротьби з тероризмом і розвідки, а також комітету з національної безпеки.

Як виробляють стеження за нами

За словами експертів, українці можуть абсолютно бути спокійні щодо цього. У нас набагато складніше дістатися до особистих відомостей, на відміну від американців, як і в Росії. Щоб отримати, наприклад, доступ до листування, проведеної в інтернеті, правоохоронні органи повинні подати офіційний запит провайдера інтернету. А ось в Росії і в США такі документи абсолютно не потрібні. Там цей процес відбувається автоматично, достатньо лише отримати дозвіл з боку суду. В Україні в автоматичному режимі можуть бути тільки передані дані про трафік, скоєному абонентом мобільного зв'язку, тобто інформація про те, хто і які дзвінки здійснював, а також інформація про зміст смс повідомлень. Але навіть і в цьому випадку вкрай необхідні санкції суду. Також просто неможливо отримати дану інформацію заднім числом. Все побудовано таким чином, що кожен, хто заходить на сервер оператора мобільного зв'язку, просто не може не залишити сови логії або хронологія. І природно, що кожен такий запит неодмінно повинен бути підкріплений рішенням суду, який дозволить без проблем аргументувати свої дії і проявлений інтерес. Якщо ж доступ не матиме подібних дозволів, то все це вкрай просто відстежити по ланцюжку осіб, які виробляли такий запит. Все це нам пояснив керівник детективного агентства «Конрад» Юрій Конрад.

Дмитро Гомон

видавництво «Вести»